مدیریت دانش و استاندارد ایزو (ISO 9001)

فهرست مطالب

دقیقه زمان تقریبی مطالعه

قرارگرفتن مدیریت دانش به‌صورت واضح و مستقل در الزامات استاندارد ISO 9000 نسخه ۲۰۱۵ بعد از سال‌ها نشان از این دارد که مدیریت دانش دیگر یک گزینه نیست بلکه اگر سازمان شما خود را متعهد به کیفیت می‌داند باید بتواند عملکرد قابل قبولی در حوزه مدیریت دانش داشته باشد.

مشکل دانشی در این زمینه چیست؟

پیش از ارائه این نسخه از استاندارد ایزو، طی یک نظرسنجی، از بیش از ۱۵۰۰۰ نفر از متخصصان در سراسر دنیا خواسته شد نظر خود را در مورد این که استاندارد ایزو ۹۰۰۱ در چه زمینه‌هایی کمبود دارد اعلام کنند. اشاره اکثریت به مدیریت دانش موجب شد پیوندی جدید بین مدیریت دانش و ایزو ۹۰۰۱ به‌عنوان فراگیرترین استاندارد مدیریت کیفیت برقرار شود. هرچند مدت‌ها پیش استانداردهایی در زمینه مدیریت دانش و اطلاعات توسط British Standard ارائه شده بود، اما توجه مستقل و ویژه به مدیریت دانش در نسخه ۲۰۱۵ ایزو، فرصت‌هایی برای درک بهتر مدیریت دانش در چارچوب عملی سیستم‌های کیفیت فراهم کرده‌ است. نکته‌ای که مدیران کیفیت باید به آن دقت کنند چگونگی تفسیر و برآورده کردن الزامات مدیریت دانش در راستای مدیریت کیفیت است.

الزام مدیریت دانش در ایزو ۹۰۰۱ نسخه ۲۰۱۵ را چگونه تفسیر کنیم؟

اول باید دقت کنیم بندی که اضافه شده‌است؛ نه یک استاندارد مدیریت دانش است و نه سازمان را ملزم به داشتن مدیریت دانش می‌کند. بلکه بندی از یک استاندارد کیفیت است که سازمان را ملزم می‌کند به دانش کلیدی مورد نیاز برای ایجاد کیفیت مناسب و پایدار در محصولات و خدماتش توجه کافی کند. این نگاه سازمان شما را وادار می‌کند برای انطباق با استاندارد، از تکنیک‌ها و ابزارهای مدیریت دانش به‌عنوان بخشی از سیستم کیفیت خود استفاده کنید.

مدیریت دانش و ایزو ۹۰۰۱ نسخه ۲۰۱۵

بند ۷.۱.۶. استاندارد با عنوان دانش سازمانی بیان می‌کند: سازمان باید دانش کلیدی و حیاتی مورد نیاز برای اجرای فرایندهای کاری و انطباق کیفی محصولات و خدمات خود را شناسایی کنند. این دانش باید نگهداری شود و به میزان لازم در دسترس ذی‌نفعان قرار گیرد. زمانی که نیازهای سازمان و یا روندهای بیرونی دچار تغییر می‌شوند، سازمان باید وضعیت فعلی دانش خود را در نظر بگیرد و نحوه کسب یا دستیابی به هرگونه دانش مورد نیاز جدید و یا به‌روزرسانی دانش موجود را مشخص نماید.

یادداشت ۱. دانش سازمانی دانشی است که مختص سازمان است؛ این دانش بر اساس تجربه‌کردن به دست می‌آید. در اصل اطلاعاتی است که برای دستیابی به اهداف سازمانی استفاده و بین افراد به اشتراک گذاشته‌ می‌شود.

یادداشت ۲. دانش سازمانی می‌تواند بر اساس منابع زیر باشد:

 • منابع داخلی مانند مالکیت فکری، دانش حاصل از تجربه، درس‌آموخته‌های ناشی از موفقیت یا شکست در پروژه‌ها، کسب و به‌اشتراک‌گذاری دانش و تجربه مستند نشده، نتایج بهبود در فرایندها، محصولات و خدمات.
 • منابع خارجی مانند استانداردها، دانشگاه، کنفرانس‌ها، جمع‌آوری دانش از مشتریان یا تولیدکنندگان دانش بیرونی.
راه حل ما برای مدیریت دانش و ایزو 9001

چگونه می‌توانید از ممیزی IS0 9001 ۲۰۱۵ سربلند خارج شوید؟

سازمان‌هایی که قصد دارند نسخه گواهینامه ISO خود را به ورژن جدید ارتقاء دهند یا برای نسخه جدید اقدام کنند، باید بر اساس این استاندارد ممیزی شوند. ارزیاب‌ها به دنبال شناسایی مشکلات سیستم مدیریت کیفیت هستند؛ مشکلاتی که عدم انطباق یا فرصت‌های بهبود نامیده می‌شوند. متن صریح استاندارد به شما گوشزد می‌کند یک ارزیاب به دنبال شواهدی در سازمان شما خواهد گشت که موارد زیر را اثبات کند:

 • وجود روشی برای «شناسایی دانش کلیدی» که موجب انطباق کیفی محصولات و خدمات شما می‌شود. ضمناً باید خروجی‌های آن به لیست حوزه‌های دانش کلیدی وجود داشته باشد.
 • شما باید روشی برای «نگهداری دانش» داشته باشید. هر یک از حوزه‌های دانش کلیدی باید یک متولی داشته باشد و برای نگهداری دانش آن رویه‌ای تعریف شده باشد.
 • دانش باید در «دسترس» قرار گیرد. حداقل‌هایی که از این جنبه به شما توصیه می‌شود وجود یک پایگاه دانش و سیستم جستجوی سازمانی است. هر چند وجود سیستمی که دانش مورد نیاز افراد را به‌صورت هوشمند برای آنها بفرستد (Knowledge Push) بهتر است.
 • باید برنامه‌ای برای «پرکردن شکاف‌های دانشی» از طریق منابع دانش بیرونی داشته باشید.
 • باید سیستمی مناسب برای «شناسایی و جمع‌آوری درس‌آموخته‌ها» شامل روش اجرایی، تعریف نقش‌ها و نرم‌افزار مدیریت آن‌ها ایجاد کنید.
 • باید برنامه‌ای برای «حفظ دانش افراد» در سازمان داشته باشید.
ارزیابی عدم انطباق های مدیریت دانش در ایزو 9001 ویرایش 2015

اینوتکس ایران چگونه به شما کمک می‌کند؟

ما باتجربه نزدیک به دو دهه در زمینه مدیریت دانش، می‌توانیم به شما در زمینه مدیریت دانش و ایزو ۹۰۰۰ به شیوه‌های زیر کمک کنیم:

 • از آن جا که ممیزی‌های ایزو بر وجود رویه‌ها و شواهد آن‌ها متمرکز است می‌توانید با خرید «پکیج‌ها و الگوهای روش‌های اجرایی ما»، رویه‌های خود را بسازید و به‌سادگی آن‌ها را با چرخه PDCA ترکیب کنید و شاخص‌های کلیدی مرتبط با آن‌ها را مشخص نمایید.
 • با استفاده از «روش ارزیابی وضعیت حوزه‌های دانش»، اوضاع حوزه‌های دانش کلیدی خود را چک کنید و یک «برنامه بهبود مدون» برای آن‌ها تنظیم کنید. این کار را می‌توانید با خرید بسته ارزیابی شامل روش اجرایی و کارگاه مشاوره‌ای تدوین برنامه بهبود عملی کنید.
 • می‌توانید «نظام مدیریت درس‌آموخته‌ها» را با استفاده از پکیج مدیریت درس‌آموخته‌های ما برای خود شخصی‌سازی کرده و به‌عنوان بخشی از سیستم کیفیت خود جاری کنید. این پکیج شامل روش اجرایی، دستورالعمل‌ها و فرم‌ها و راهنمای شخصی‌سازی است.
 • می‌توانید با استفاده از «خدمات آنلاین نرم‌افزاری مدیریت دانش» ما که بر بستر نرم‌افزار «رای‌ون» است، با هزینه ای بسیار کم، پایگاه دانش، سیستم جستجوی دانش و دانش رسانی خود را فعال کنید.

برای استفاده از خدمات مدیریت دانش و ایزو و تطابق با الزامات مدیریت دانش استاندارد ایزو ۹۰۰۱ نسخه ۲۰۱۵ با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email