بصری سازی دانش

فهرست مطالب

بصری سازی دانش به معنی استفاده از بازنمایی های بصری (Visual Representations) برای انتقال دانش بین حداقل دو انسان یا بین مایشن و انسان است. هدف بصری سازی دانش، بهبود انتقال دانش از طریق شیوه های نمایش کامپیوتری یا غیر کامپیوتری است. نمونه هایی از این بازنمایی های بصری، طراحی ها، نمودارها، تصاویر، اشیاء، بصری سازی تعاملی، برنامه های بصری سازی اطلاعات و داستان ها هستند.بصری سازی دانش، علاوه بر مفاهیم، به دنبال انتقال بینش، تجربه، تمایلات، ارزش ها، انتظارات، دیدگاه ها، نظرات، و پیش بینی ها نیز می باشد. برای بصری سازی دانش، شیوه های مختلفی از زمینه های متفاوت مانند ارتباطات بصری (Visual Perception)، علم ارتباطات (Communication Science)، ادراک بصری (Visual Cognition) و مدیریت دانش به کار گرفته می شود.

از این پس در پست های این موضوع، نمونه های جالبی از بصری سازی دانش که در می تواند به مدیریت دانش کمک کند به عنوان ابزارهایی در حوزه فناوری مدیریت دانش معرفی خواهند شد.

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

یک پاسخ

  1. بسمه تعالی
    با سلام و احترام

    واقعیت این است که از جمله مشکلات کسانی که در حوزه مدیریت دانش فعالیت می کند از قابلیت انتزاعی بودن دانش بر می خیزد. ضمن اینکه بسیاری از خبرگان سازمان (منابع دانش انسانی) افراد بصری هستند. یعنی وقتی چیزی را می بینند لب به سخن می گشایند. لذا بصری سازی دانش می تواند سرعت و کیفیت ارتباط با آنها بهبود ببخشد. ضمن اینکه چون دانش پدیده ای چند جنبه ای (و مالتی دیسیپلین) است بصری سازی دانش درک های چدیدی نسبت به جنبه های دیگر دانش را هم فراهم می کند

    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 15 =