بازی گروهی مدیریت دانش – پوهنتون

فهرست مطالب

دقیقه زمان تقریبی مطالعه

ما برای آموزش مفاهیم و اصول استقرار مدیریت دانش در سازمان ها یک بازی گروهی مدیریت دانش ابداع کرده ایم با نام پوهنتون. این بازی گروهی مدیریت دانش به صورت یک رقابت بین 4 تیم طراحی شده است که هر تیم در طول بازی وظیفه مدیریت یک سازمان را بر عهده دارد. سناریوهای طراحی شده در این بازی به شکلی است که بازی کنندگان برای موفقیت سازمان خود و باقی ماندن در رقابت باید به شیوه مقتضی از تکنیک ها و ابزارهای مدیریت دانش در زمان مناسب استفاده کنند.

پوهنتون - بازی گروهی مدیریت دانش

بازی های جدی، تحولی در یادگیری و تغییر نگرش

یادگیری حاصل از یک بازی جدی، ناخودآگاه و به شدت اثربخش است. یادگیرنده (بازی کننده) هرگز به چگونگی یادگیری و کسب مهارت های جدید فکر نمی کند، بلکه به سادگی به شرایطی که برای وی پیش آمده پاسخ می دهد. در یادگیری مبتنی بر بازی لازم نیست یادگیرنده تشخیص دهد چیزی آموخته است؛ زمانی که شرایط مشابه در دنیای واقعی برای وی رخ می دهد، مهارت های خفته وی به کمک می آیند.

فضای مفرح در بازی پوهنتون

پوهنتون، بازی گروهی مدیریت دانش

پوهنتون یک بازی ابداعی مدیریت دانش است که توسط تیم اینوتکس ایران طراحی شده است. این بازی به شما و تیم مدیریت دانش سازمان شما کمک می کند تا در یک فضای شاد، رقابتی و مملو از یادگیری عملی، اکثر چالش ها، محدودیت ها، اصول فنی و نکات مدیریت دانش را مرور کنید و به یک نگاه عمیق سیستمی نسبت به مدیریت دانش و پیاده سازی آن دست یابید.

نمایی از محیط بازی گروهی مدیریت دانش
نمایی از محیط بازی گروهی مدیریت دانش

این بازی حداکثر در 4 گروه 4 نفره برگزار می شود. آیتم هایی که دراین بازی وجود دارد شامل تخته بازی، تاس، نیروهای انسانی، کارت پول، کارت ریسک، کارت پروژه و کارت رویکرد مدیریت دانش می باشد.

در طول اجرای بازی و با رسیدن اولین گروه به هر رویکرد مدیریت دانش، آموزش ابعاد آن رویکرد توسط تسهیلگر بازی انجام می شود و مثال هایی از کاربرد عملی آن ارائه می شود. در پایان بازی سرمایه های هر گروه شامل پول، نیروی انسانی، تکنولوژی و تجارب بر اساس سطوح مختلفی که دارند ارزش گذاری شده و رده بندی گروه ها مشخص خواهد شد.

تغییر نامحسوس نگرش مدیران

مزایای استفاده از بازی گروهی مدیریت دانش

رقابت

تفریح و رقابت

کلاس های آموزشی خشک و سنتی برای مدیران پرمشغله، فاقد کارآیی هستند. مفاهیم جدی باید به همراه انگیزه و چاشنی تفریح در ذهن مدیران کاشته شود. پوهنتون همین کار را می کند. فضایی مملو از سرگرمی و رقابت جدی را برای مدیران ایجاد می کند که باعث شکسته شدن مقاومت های ذهنی آن ها در برابر مفاهیم جدید می شود.

دانشکار متوسط
دانشکار حرفه ای

یادگیری تجربی

با پیش رفتن در مراحل بازی گروهی مدیریت دانش، تیم ها باید متغیرهای مختلفی مثل منابع انسانی، تکنولوژی، پروژه ها و منابع مالی را مدیریت کنند و در دل این فعالیت ها با استفاده از تکنیک های مدیریت دانش، عملکرد خود را بهینه سازی کنند؛ مدیران در فضای بازی که مثل یک شبیه سازی از دنیای واقعی سازمان هاست، به شیوه ای تدریجی و با تصمیمات خود نحوه برنامه ریزی، آماده سازی و اجرای مدیریت دانش را می آموزند.

تاس بازی

شکستن مقاومت

مقاومت درونی مدیران و افراد را در برابر تغییرات جدید مانند مدیریت دانش، به تنهایی با آموزش یا صحبت از نتایج نمی توان شکست. زمانی که مدیران شما در بازی گروهی مدیریت دانش با چالش هایی روبرو می شوند که راه حل آن ها به کارگیری تکنیک ها و روش های مناسب مدیریت دانش است، ناگزیر می شوند در رقابت با دیگران به خوبی از آن ها استفاده کنند. طبق نتایج بررسی ما، اعتقاد درونی مدیران نسبت به مدیریت دانش، پس از یک بازی دو روزه، نزدیک به 40 درصد نسبت به قبل از بازی بهبود می یابد.

چگونه پوهنتون را در سازمان خودم برگزار کنم؟

پوهنتون نیاز به یک فضا با متراژ حداقل 60 متر مربع ترجیحا به شکل مربع دارد. یک یا چند میز که تخته بازی با ابعاد 4 متر در 4 متر روی آن قرار گیرد. تعداد صندلی با ارتفاع کافی، وایت بورد برای آموزش های حین بازی و نهایتا 16 نفر شرکت کننده که می خواهید هم به مدیریت دانش اعتقاد پیدا کنند، هم دید فنی مناسب نسبت به مدیریت دانش به دست بیاورند. تجهیزات و ابزارهای بازی، راهنماها، کارت ها و … همگی در بسته پوهنتون هستند.

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *