بررسی امکان حل مسائل سازمان با علم داده

آیا مسائل سازمان من با یادگیری ماشینی قابل حل است؟

یادگیری ماشینی؛ کِی و کُجا؟

هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی از ابزارهایی هستند که می‌توانند با نتایج حیرت‌آوری مسائل سازمان شما در زمینه‌های مختلف را حل کنند؛ اما هنر اصلی آن‌جاست که شما این ابزارها را برای مساله‌های مناسب و در شرایط مساعد به کار بگیرید.

اگر مساله‌ای برای شما مهم است و شک دارید  علم داده (مانند یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی) بهترین راه‌حل آن است یا نه، پیش از صرف زمان و هزینه برای حل آن اول امکان‌سنجی کنید.

نوع مساله، داده‌های در دسترس و شرایط و محدودیت‌های سازمان همگی در انتخاب نوع راه‌حل تاثیرگذارند؛ یادگیری ماشینی همان‌قدر که می‌تواند به شکل اعجاب‌آوری مسائل پیچیده سازمان شما را حل کند ممکن است در صورت به‌کارگیری نابجا نتایج اشتباه یا غیرکاربردی داشته‌باشد.

نمونه‌هایی از مسائل قابل حل با علم داده

دسته‌بندی

اگر دسته‌بندی مربوط به یک چیز را می‌دانید، یادگیری ماشینی می‌تواند در چیدن آن چیزها در دسته‌بندی مذکور به شما کمک کند.

پیش‌بینی

اگر مجموعه‌ای از داده‌ها دارید که به طور مثال قیمت یک چیز را مشخص می‌کند، یادگیری ماشینی می‌تواند کمک کند قیمت موارد مشابه را تخمین بزنید.

تشخیص الگو

یادگیری ماشینی می‌تواند در داده‌های شما الگوهایی را که اصلا از وجود آن‌ها مطلع نبوده‌اید، شناسایی کند و بر اساس آن به شما پاسخ بدهد.

یادگیری با سعی و خطا

یادگیری عمیق می‌تواند با سعی و خطا چیزهای جدید یاد بگیرد؛ جایی که درک فرایند یادگیری حتی برای خود خبره‌ها نیز ممکن است میسر نباشد.

تحلیل متون

یادگیری ماشینی می‌تواند اطلاعات کاربردی از متون استخراج کند؛ حالا چه متن یک پست در شبکه اجتماعی باشد یا صفحات یک سیستم آگهی اینترنتی چه گزارش متنی یک محقق.

پیشنهاد دادن

یادگیری ماشینی می‌تواند برای ارائه پیشنهاد در سیستم‌های مختلف به کار گرفته شود؛ پیشنهاد محصول به خریدار در یک فروشگاه، پیشنهاد مطلب برای مطالعه به یک بازدیدکننده سایت، پیشنهاد افراد به هم یا محتواها به افراد و …

معیارهای بررسی امکان استفاده از یادگیری ماشینی برایحل مسائل سازمانی

ما چگونه به شما کمک می کنیم؟

هدف ما کمک به حل مسائل سازمان‌ها به اثربخش‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین شیوه ممکن است. توانایی اصلی ما کمک به شما در تحلیل واقع بینانه مسائل سازمان است؛ برای این که مطمئن شویم علم داده می‌تواند راه‌حل مناسبی برای مساله شما باشد باید با هم بررسی کنیم:

  • آیا نوع مساله به گونه‌ای هست که یادگیری ماشینی بتواند آن را حل کند؟ برخی مسائل تنها با یادگیری ماشینی است که با صرفه اقتصادی قابل حل هستند و برخی نه.
  • آیا داده‌های کافی برای حل مساله در دسترس هست؟ داده‌های بیشتر، قدرت پیش بینی و یادگیری مدل‌های یادگیری ماشینی را بالا می برد.
  •  آیا نتایج، خروجی‌ها و نحوه ارائه خروجی یادگیری ماشینی برای کاربران و استفاده‌کنندگان و منطقی و کاربردی است؟
  • آیا حل مساله به این شیوه در محدودیت‌های زمانی و هزینه‌ای سازمان شما می گنجد؟

حتما با یک جلسه مشاوره شروع کنید

با یک جلسه رایگان مشاوره با ما، راهنمایی مناسبی برای اطلاعات و دانش سازمانی خود دریافت کنید.