ایجاد سیستم یادگیری ماشینی مبتنی بر دانش

حل هوشمندانه مسائل سازمان با علم داده

ایجاد سیستم یادگیری ماشینی

بخشی از دانش حیاتی سازمان شما، در داده‌ها و اطلاعاتی نهفته است که از اجرای فرایندهای کاری تولید می‌شود. تصمیمات، نتایج و پیامدها، همه به شکل زنجیروار به هم مرتبط هستند و الگوهایی درون آن‌ها نهفته است که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود؛ استفاده از علم داده و ایجاد سیستم یادگیری ماشینی می‌تواند به تصمیم‌گیری مبتنی بر واقعیت و نهایتا نتایج بهتر منجر شود.

یادگیری ماشینی، یعنی ایجاد الگوریتم‌هایی که از داده‌ها یاد می‌گیرند و می‌توانند پیش‌بینی کنند. این روش برای حل مسائل متنوعی در سازمان کاربرد دارد.

یادگیری ماشینی اینوتکس ایران

نمونه مساله‌هایی که با یادگیری ماشینی می‌توانید حل کنید:

نگهداری و تعمیرات

در یک شرکت صنعتی کار می‌کنید و برای دستگاه‌های شما خرابی‌های متنوعی رخ می‌دهد. هر یک از این خرابی‌ها یک سری نشانه و علامت دارد که در هر مرتبه ممکن است برخی از آن‌ها بروز کند. از طرفی، روش‌های مختلف تعمیرات و هم‌چنین استفاده از قطعات یدکی با برندها یا کیفیت‌های متفاوت، پیامدهای مختلفی مانند خرابی بعدی، تغییر عملکرد دستگاه، نیاز به کالیبراسیون و … در پی دارد. با توجه به این که داده‌های زیادی از خرابی‌های قبلی، تعمیرات مربوطه و پیامدهای آن‌ها دارید و از نظر تعداد کارشناسان حرفه‌ای نگهداری و تعمیرات، در مضیقه هستید، چطور می‌توانید به تصمیم‌گیری کارشناسان خود در عیب‌یابی و تعمیر دستگاه‌ها کمک کنید؟

با یادگیری ماشینی می‌توانید سیستمی در اختیار داشته باشید که با وقوع هر خرابی، بهترین راه‌حل تعمیراتی را با جزئیات به کارشناس پیشنهاد دهد و حتی از روی نتایج و پیامدهای تعمیرات یاد بگیرد.

اعطای وام

شما در یک بانک یا موسسه اعتباری کار می‌کنید؛ کارشناسان اعتبارات، پرونده‌های اعطای تسهیلات را به صورت مرتب بررسی کرده و بنا بر شرایط و وضعیت متقاضی، قوانین و … در مورد اعطای وام، وثایق، نحوه بازپرداخت و سایر معیارها تصمیم‌گیری می‌کنند؛ هر پرونده اعتباری، در آینده وضعیت‌های متنوعی مانند پرداخت به‌موقع، مطالبات معوق و مشکوک‌الوصول به خود می‌گیرد. بدیهی است برای بانک شما مطلوب است در اعطای تسهیلات به گونه‌ای تصمیم بگیرد که در وصول مطالبات به مشکل بر نخورد.

با یادگیری ماشینی می‌توانید سیستمی در اختیار داشته‌باشید که با پرسیدن سوالاتی در مورد وضعیت وام‌گیرنده و نوع وام، وی را در تعیین نوع وثیقه، سقف مبلغ وام و … کمک کند و حتی از ریسک‌های آتی مرتبط با وصول مطالبات مطلع کند. حتی اگر پیامدهای این پرونده اعتباری متفاوت بود، این سیستم به صورت اتوماتیک و با یادگیری ماشینی، آن را آموخته و در دفعات بعدی به کارگیرد.

مهندسی

شما در یک شرکت بزرگ مهندسی (E) کار می‌کنید؛ شرکت شما وظیفه دارد کلیه طراحی‌ها را با جزئیات کامل با توجه به نوع پروژه، انجام دهد؛ اما بارها پیش آمده در مرحله ساخت یا راه‌اندازی شاهد اشتباه در تخمین‌های مهندسی بوده‌اید که منجر به بروز دیفکت، وقوع Clash و نهایتا تغییر در طراحی شده‌است.

با یادگیری ماشینی می‌توانید سیستمی در اختیار داشته‌باشید که در صورت وجود داده‌های کافی، بر اساس نوع و مشخصات پروژه و جزیره‌های طراحی،  تصمیمات مرحله طراحی را بهتر و دقیق‌تر بگیرید و کلیه نقائص و خطاهایی که در مرحله‌های بعدی تامین و ساخت ممکن است رخ دهد را در تصمیمات خود دخیل کنید.

ما چگونه به شما کمک می کنیم؟

توانمندی‌های ما در مدل‌سازی، الگوریتم‌های هوشمند و مهندسی دانش، در ترکیب با درک مناسب از صنعت و کسب و کار شما، می‌تواند راه‌حل‌های جالب و سودآوری برای شما خلق کند. برای ایجاد یک راه‌حل خوب در این زمینه، باید یک مساله خوب مثل مواردی که در بالا ذکر شد تعریف شده باشد. ما می‌توانیم به شما در تعریف یک یا چند مساله خوب کمک کنیم.

پس از تعریف مساله، باید داده‌های کافی جمع‌آوری شود و مدل یادگیری ماشینی خاص مساله شما ساخته شود. سپس قابلیت‌های نرم‌افزاری مورد نیاز ایجاد شود. بعد از یک آموزش ساده می‌توانید از این سیستم یادگیری ماشینی در فرایندهای کاری مورد نیاز خود استفاده کنید و بر اساس نتایج به دست آمده مجددا سیستم را بازآموزی کنید تا جواب‌های بهتری به شما بدهد.

حتما با یک جلسه مشاوره شروع کنید

با یک جلسه رایگان مشاوره با ما، راهنمایی مناسبی برای اطلاعات و دانش سازمانی خود دریافت کنید.