چگونه نقشه دانش سازمان خود را تدوین کنیم؟

یکی از گام های مهم که بیشتر سازمان ها برای استقرار مدیریت دانش، آن را اجرا می کنند تدوین نقشه دانش است. نقشه دانش را می توان با تعابیر، جزئیات و سطوح متفاوتی برای سازمان ایجاد کرد. این امر وابستگی زیادی به کاربردی دارد که برای نقشه دانش تعریف می شود. در این نوشته کوتاه دورنمایی از یک روش ساده برای تدوین نقشه دانش ترسیم می شود؛ اما بد نیست ابتدا دوباره با هم ببینیم نقشه دانش چیست.

نقشه دانش چیست؟

نقشه دانش، یک نمایش تصویری از سرمایه های فکری و دانشیِ سازمان است. نقشه دانش علاوه بر این که به سازمان­دهی دانشِ سازمان شما کمک می‌کند، می‌تواند به شما نشان دهد کدام دانش‌ها برای سازمان شما حیاتی هستند، این دانش­ ها کجا هستند، چگونه جریان می‌یابند و شکاف‌های دانش سازمان شما در چه حوزه هایی هستند؟

در صورتی که نیاز به مطالعه بیشتر برای درک بهتر مفهوم نقشه دانش دارید توصیه می‌کنم مطلب قبلی با عناوین”پایگاه دانش و نقشه دانش؛ روایتی ساده” را مطالعه کنید یا در “کارگاه عملی تدوین نقشه دانش” شرکت کنید.

تدوین نقشه دانش را چگونه انجام دهیم؟

نقشه دانش به سازمان شما کمک می کند دانش های ریسکی و همچنین مشکلات جریان دانش را شناسایی کنید. مرکز کیفیت و بهره­ وری آمریکا (APQC) با بررسی تعدادی از سازمان های پیشرو مراحل زیر را برای ایجاد و استفاده از نقشه های دانش پیشنهاد داده است. این مراحل در اینفوگرافی زیر به تصویر کشیده شده است. برای دریافت نسخه بزرگتر روی آن کلیک راست کرده و در پنجره جدید باز کنید.

نحوه تدوین نقشه دانش

اگر مدیر دانش سازمان هستید قطعا برای برگزاری جلسه تدوین نقشه دانش نیاز به منابع معتبر و راهگشایی خواهید داشت، در همین راستا خواندن مقاله ای با عنوان هفت نکته برای مدیریت بهتر جلسه تدوین نقشه دانش را به شما توصیه می‌کنیم.

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email