مدیریت دانش در ایمنی/بهداشت/محیط زیست

فهرست مطالب

مثل بسیار از دیسیپلین های سازمانی، رابطه مدیریت دانش و HSE نیز قابل بررسی و تامل است. اگر مدیریت دانش را ساده تعریف کنیم، می توانیم آن را رویکردی سیستماتیک برای یادگیری سازمانی، و تولید و پیاده­سازی تجربیات و آموزه های برگزیده (Best Practice) بدانیم. اگر بخواهیم بهبود مستمر و تعالی در هر حوزه ای از عملکرد سازمان ایجاد کنیم، این رویکرد برای سازمان ما ضروری است؛ حوزه ایمنی/بهداشت و محیط زیست (HSE) هم از این امر مستثنی نیست. یادگیری از حوادث و سوانح، و همچنین به کارگیری فعالانه و سیستماتیک آموخته­ها و روش های اثبات شده HSE، در بهبود و ارتقاء فرهنگ، نظام و شاخص های HSE سازمان مؤثر است.

مدیریت دانش و HSE

در حوزه HSE، دو نوع دانش باید مورد توجه قرار گیرد؛ هر یک از این دو نوع دانش نیاز به راهکارها و رویکردهای متفاوتی دارند:

1. دانش عملیاتی HSE؛ دانشی است که توسط کارکنان سازمان استفاده می شود، مانند:

  • چگونه ایمن و دور از خطر باشیم؟
  • چگونه سلامت باشیم؟
  • چگونه از لطمه زدن به محیط اجتناب کنیم؟
  • چگونه در بلندی و ارتقاع کار کنیم؟
  • چگونه ابزارها و وسائل برقی را عایق بندی کنیم؟ و …

یک سازمان باید این نوع دانش را برای تطابق با الزامات HSE در اختیار داشته باشد. این دانش از طریق برنامه های اطلاع رسانی، در قالب قوانین HSE، به وسیله استانداردها، خبرنامه ها و اخطارهای HSE به ذینفعان آن می رسد. این نوع دانش، کاملا کدگذاری (Codify)، استاندارد و مستند شده و در قالب قوانین طلایی یا موارد مشابه، در سازمان به جریان می افتد. این دانش از قسمت های مختلف سازمان از طریق فرآیندهایی مانند گزارش سوانح یا شناسایی Near miss ها جمع آوری می شود. دانش عملیاتی HSE دارای حوزه های مشخصی است که بین صنعت­های مختلف تفاوت عمده نمی­کند و برای یک سازمان، مزیت رقابتی خاصی ایجاد نمی کند.

2. دانش حرفه ای HSE؛ دانشی است که متولیان HSE در سازمان، از آن برای پیاده سازی استانداردها و برنامه های HSE استفاده می کنند، دانش در این حوزه از طریق ارتباط بین متخصصین HSE به اشتراک گذاشته می شود و از طریق بررسی و بازنگری آموزه های ناشی از فرآیندهای سازمان، کسب می شود، مانند:

  • چگونگی پیاده­سازی استانداردها و فرآیندهای HSE
  • چگونگی بهبود عملکرد کارکنان و پیمانکاران در زمینه HSE
  • نحوه تغییر و فرهنگسازی در حوزه HSE
چرخه مدیریت دانش و HSE (ایمنی، بهداشت و محیط زیست)
چرخه مدیریت دانش و HSE
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

2 پاسخ

  1. متشکرم، پست جالبی بود در مورد مدیریت دانش و HSE، ممنون می شم اگر در مورد ارتباط مدیریت دانش و منابع انسانی و همین طور بازاریابی و فروش هم مطالبی بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =