6 نکته کلیدی مدیریت دانش برای ارتقاء گواهینامه ایزو 9001 به ویرایش 2015 – قسمت دوم

فهرست مطالب

در نوشته قبلی در این باره صحبت کردیم که برای ارتقاء گواهینامه ایزو 9001 خود به ویرایش 2015 تا سپتامبر 2018 فرصت دارید و به سه نکته کلیدی مدیریت دانش برای این منظور اشاره شد. قبل از این که سه نکته تکمیلی دیگر را برای شما توضیح دهم لازم است چند ضرب العجل زمانی مهم را برای شما توضیح دهم. به تصویر زیر دقت کنید و آن را از چپ به راست بخوانید:

ضرب العجل های زمانی برای مدیریت دانش در ایزو 9001 ویرایش 2015

 با توجه به اتمام اعتبار گواهینامه ویرایش 2008 تا سپتامبر 2018 لازم است به موارد زیر دقت شود:

  • پروسه اخذ گواهینامه ویرایش جدید مدت زمانی طول می کشد.
  • اگر فرض کنیم کلیه الگوها و راهنماهای لازم را در اختیار دارید و ابزارهای نرم افزاری مورد نیاز نیز در صورت اعلام نیاز در اختیار شما قرار می گیرد، برای طراحی و استقرار فرایندهای مدیریت دانش به صورت واقعی و اثربخش، چیزی بین 6 ماه تا یکسال زمان نیاز دارید.

به این ترتیب برای این که کارها به دقیقه 90 موکول نشود، زمان مناسب برای شروع تقریبا همین الان است (آذر 1395).

 

و اما سه نکته باقیمانده از مدیریت دانش در ایزو 9001 …

در نوشته قبلی به سه نکته فرایندهای دانشی، اندازه گیری و یادگیری از اقدامات اشاره کردیم. در این نوشته سه نکته مهم دیگر را برای شما توضیح می دهم.

نکته چهارم. دسترسی به دانش را ایجاد و ساده سازی کنید

با یادگیری از اقدامات یا هر گونه فعالیتی که منجر به یادگیری می شود شما به طور مرتب بسته هایی از دانش سازمانی ایجاد می کنید. برای این که این بسته ها در فضایی مرتب سازمان دهی شوند و ارزش حل مساله آن ها برای استفاده آتی حفظ شود شما باید یک سیستم مناسب برای ذخیره و نگهداری آن ها فراهم کنید. با ذخیره این بسته ها شما هنوز نتوانسته اید از دانش و یادگیری تدریجی خود به انطباق کیفی محصولات و خدمات خود کمک شایانی بکنید بلکه تنها یک انبار ساخته اید. این انبار باید قابلیت جستجو و بازیابی دانش (Pull) در زمانی داشته باشد که افراد در سازمان شما به سوال، مساله یا مشکلی در فرایندها برخورد می کنند. از طرفی این انبار باید قابلیت هایی داشته باشد که در شرایط خاص، مقدم بر این که مشکلی برای افراد پیش آمده باشد دانش و یادگیری که احتمالا به کار آن ها می آید را برای آن ها ارسال کند (Push). یک پایگاه دانشِ حرفه ای همه این قابلیت ها را به شما می دهد.

مکانیزم های Pull و Push برای الزامات ایزو 9001

نکته پنجم. به منابع دانش بیرونی اهمیت بدهید.

همان طور که فرایندها، فعالیت ها و اقداماتی که درون سازمان رخ می دهد به عنوان منبع غنی دانش مطرح می شوند، منابع مهم و ارزشمندی از دانش در بیرون سازمان نیز وجود دارد. تمام نکته این است که بین یادگیری درون سازمانی و یادگیری از بیرون سازمان باید یک تعادل راهبردی ایجاد کنید؛ به عبارتی شکاف های دانش که در نکته دوم شناسایی کردید یا باید با یادگیری درون سازمانی پر شوند یا با یادگیری از بیرون سازمان. منابع دانش بیرونی خیلی گسترده و متنوع هستند مثل آموزش ها، کنفرانس ها و نشست ها، منابع آنلاین، بهینه کاوی و الگوبرداری از سازمان های مشابه، جمع سپاری و …

منابع دانش بیرونی

نکته ششم. افراد همیشه مهم هستند.

هر قدر هم بتوانید با فرایندهای مختلف مثل مدیریت درس آموخته ها، دانش فردی را تبدیل به دانش سازمانی کنید، افراد اهمیت خود را از دست نمی دهند. چون همیشه قسمت های پیچیده تری از دانش به ذهن افراد می چسبد. مدیریت دانش تاکید می کند علاوه بر این که بر استانداردسازی دانش افراد و تبدیل آن به دانش سازمانی تکیه می کنید، سعی کنید برای نگهداری، توسعه و انتقال بقیه دانش ذهنی افراد هم برنامه های مناسبی داشته باشید. این برنامه ها که اکثرا برنامه های نگهداری دانش یا Knowledge Retention نام دارند به سازمان شما کمک می کند اقدامات به موقعی تعریف کند تا در زمان خروج افراد از سازمان کمترین ریسک و نگرانی به سازمان و فرایندهای شما تحمیل شود.

 ارزیابی عدم انطباق های مدیریت دانش در ایزو 9001 ویرایش 2015

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =