فصل اول قطب نمای مدیریت دانش

فهرست مطالب

با توجه به درخواست دوستان عزیز فعال در زمینه مدیریت دانش مبنی بر نیاز به خلاصه ای از کتاب قطب نمای مدیریت دانش، ما تصمیم گرفتیم کل کتاب را به صورت تدریجی در قالب الکترونیکی به شما ارائه کنیم. دانلود این نسخه ها رایگان است و انتشار الکترونیکی آن بلامانع است. فقط خواهشمند است در صورت استفاده به آن ارجاع دهید. فایل به صورت PDF قابل دریافت است. فصول بعدی به زودی ارائه خواهد شد.

لینک دریافت: قطب نمای مدیریت دانش – نسخه الکترونیکی – فصل اول

 

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

10 پاسخ

 1. سلام

  من یکی از نسخه های کتاب شما را در کنفرانس مدیریت دانش تهیه نمودم. و با توجه به مطالعاتی که در زمینۀ استراتژی های دانش دارم متاسفانه ایستگاه استراتژی های دانش در کتاب کاملا ترجمۀ صرف مقالۀ The Knowledge Strategy Precess نوشتۀ Rob Van Spek از شرکت CIBIT است که پس از مراجعه به مراجع و منابع کتاب هم متاسفانه رفرنس این مقاله را هم در کتاب ندیدم. البته درخصوص سایر ایستگاه های کتاب هم این موضوع به وضوع مشاهده می شود.
  خوب است شما و پرفسور اخگر که این کتاب را تالیف کرده اید مالکیت معنوی سایرین را رعایت کرده و در سایر آثارتان به موضوع توجه کنید.
  خود شما در مطب بالا عبارت “فقط خواهشمند است در صورت استفاده به آن ارجاع دهید” را نوشته اید؟ خود شما که به این موضوع پایبند نیستید پس نباید از دیگران هم انتظار داشته باشید.

  1. با سلام، از دقت نظر شما متشکرم اما هننوز کمی بی دقتید!
   درست است که مطالعه در زمینه استراتژی دانش داشته اید اما این مطالعات کم بوده است؛ لازم است موارد زیر را گوشزد کنم:

   1. ایستگاه دوم قسمت عمده ای از مفاهیم خود را از الگوی Knowledge Strategy Process برداشت کرده است، این الگو در زیمنس و بسیار شرکت های دیگر توسط CIBIT پیاده سازی شده است، منبعی که ما بدان مراجعه کرده بودیم در ص 191 کتاب به صورت زیر آمده است:
   Davenport, Thomas H. and Probst, Gilbert J.B: Knowledge Management Case Book
   – SIEMENS Best Practices. Second Edition, 2002.
   که فصل اول آن به استراتژی دانش در زیمنس اختصاص دارد.

   2. اگر مستقیما از White paper آقای Spek استفاده کرده بودیم نه صرفا به خاطر اصول اخلاقی بلکه به خاطر همکاری تنگاتنگی که با CIBIT داریم به خود اجازه نمی دادیم بدون ارجاع از آن استفاده کنیم. در ضمن این روش به صورت خلاصه تر قبل از آقای Spek توسط محققین دیگر پیشنهاد داده شده بود.

   3. الگویی که در ایستگاه 2 آمده است با تعدادی ابزار، روش و بینش اجرا آمیخته شده است که به صورت یکپارچه با باقی کتاب به کاربر آن کمک کند؛ فرمایش شما در زمینه “ترجمه صرف” کاملا اشتباه است.

   4. خوشحال می شویم اگر غرضی ندارید، ادعای خود را در مورد ایستگاه های 1، 3 و 4 اثبات کنید و گرنه کلی گویی یا بسط دادن یک تفکر اشتباه در مورد ایستگاه 2 به کل کتاب کار صحیحی نیست.

   5. ضمنا در مورد پایبندی به مالکیت معنوی توسط شما اصراری وجود ندارد، شما می توانید به دنبال اشکالات و ایرادات کتاب بگردید و مطالعات خود را به آزمایش بگذارید.

   6. از جمله “خوب است شما و پرفسور اخگر که این کتاب را تالیف کرده اید …” گویا خیلی مطمئنید این پست ها را آقای مهندس جهانیان می نویسند! اشتباه فرمودید.

 2. با سلام
  آقای اخگر/ جهانیان از پاسختان ممنون.
  بنده به دنبال اثبات چیزی نیستم. صرفا مطلبی را که در کتابتان وجود داشت را مطرح کردم. اما حالا که خواستید در خصوص سایر فصل ها هم نظر بدهم باید عنوان کنم که فصل پنجم کتاب (مدیریت پروژه) نیز کاملا ترجمه (Specific Targeted Research or Innovation Project) یا معروف به EU-Strep است.

  آقای تسهیلگر مطلبی که در خصوص همکاری آقای اخگر با شرکت های ایرانی فعال در مدیریت دانش وجود دارد این است که در کنفرانس مدیریت دانش امسال در یکی از نشست های غیر رسمی که بنده هم حضور داشتم، آقای اخگر همکاری با هر یک از شرکت های مشاور مدیریت دانش را کاملا تکذیب کردند.
  حتی از چند شرکت که از نام ایشان در پروپوزال ها و … استفاده می شود اظهار ناراحتی می کردند. از جمله شرکت پشتیبان این سایت!!!

  1. ناشناس گرامی؛
   نظری در مورد پاسخی که به شما داده شد ندادید؛ هر چند پاسخ کاملا شفاف بود. کتاب فصل پنجم ندارد؛ گویا منظور شما ایستگاه چهارم بوده است. ایستگاه چهارم در آخرین لحظات به سفارش دکتر اخگر اضافه شد، مشخص است که EU-Strep یک سند متعلق به اتحادیه اروپاست و تنها به عنوان یک تمپلیت بخش هایی از آن ترجمه شده است، ایستگاه چهارم از صفحه 10 ایستگاه به بعد بر مبنای همان سند که یک تمپلیت مدیریت پروژه است ایجاد شده و برای مدیریت دانش تغییر داده شده است؛ که اگر دقت کنید بیشتر تعدادی نقطه چین است!! باز هم لازم است بدانیم این کتاب یک مقاله آکادمیک برای چاپ در یک ژورنال نیست بلکه بک راهکار عملی است، زمانی که شما یک راهکار عملی ارائه می کنید لازم نیست همه چیز را از نو بسازید؛ احتمالا شما زمانی که می خواهید مثلا مدیریت پروژه کنید یک سال وقت صرف می کنید تا یک الگوی دست و پا شکسته بسازید ولی به سراغ مدلی مثل PMBOK یا PRINCE نمی روید!
   مشخص نیست مشکل شما از کجاست، باز هم لازم است نکات زیر گوشزد شود:
   1. برای اثبات صداقت و اطمینان از کارهای انجام شده پست شما بدون کم و کاستی گذاشته شد، تا هم شما هم دیگران جواب برداشت ها یا تفکرات خود را دریافت کرده باشند.
   2. افرادی مثل شما را در مدیریت دانش، جمع کننده یا Collector می گویند، برای شما دست می زنیم که آمار همه فایل های PDF روی اینترنت را دارید و مطالعه کرده اید.
   3. مسائل داخلی هر شرکتی به همان شرکت مربوط است، درج نام آقای … و یا هر کس دیگری در هر پروپوزالی با اجازه کتبی انجام شده است.
   4. آقای … مختار بودند در کنفرانس مدیریت دانش بنا به مصالح شغلی خود و تعامل ایشان با شرکت پشتیبان این سایت!!! سیاست مشورت شده ای را در پیش بگیرند، به ازای هر پروپوزالی که شرکت …!!! از نام ایشان استفاده کرده اند، از ایشان استعلام شده و پاسخ لازم به شرکت مربوطه داده شده است. همکاری با هیچ یک از اساتید دانشگاه برای شرکت پشتیبان این سایت مزیت مالی و اقتصادی ایجاد نکرده است که به دنبال سوء استفاده از آن باشیم، با توجه به سطح دانش موجود در شرکت پشتیبان این سایت، نیازی به استفاده از نام کسی نیست.
   5. چون ایمیل نداده بودید، به این شیوه پاسخ شما داده شد، لطف فرمایید از این به بعد سایت های دیگر مدیریت دانش را با نظرات خود مزین کنید.

 3. با سلام.
  فصل اول را مطالعه کردم. ازینکه سعی در فرهنگ سازی صحیح دارید سپاسگزارم. بنظر می رسد که شما سعی در پرداخت زکات علمتان دارید . امیدوارم سایرین هم در این امر مبادرت ورزند.
  با تشکر

 4. با سلام و احترام.
  جناب آقای تسهیلگر ، با توجه به فضای منفی که در همه جا این روز ها شاهد هستیم از شما صمیمانه بابت تقسیم دانشتان متشکرم و عمیقا درخواست دارم نگذارید فضای کاملا علمی و تحقیقاتی این وبسایت توسط عده ای (ناشناس!) که حتی جرات معرفی خود را هم ندارند مسموم شود.
  انگار عادت کرده اند که در همه چیز به دنبال غرض و مرض بگردند.
  متاسفم که به اینجا رسیده ایم.
  صداقتتان در گذاشتن نظر این ناشناس ستودنیست اما خواهشمندیم نگذارید از هدف اصلی این ساینت که جدیدترین های مدیریت دانش است دور شویم!

  با نهایت تشکر

 5. بنده هم با نظر آقای محرابیان موافقم.
  ناشناس! اگر دنبال جواب گرفتن هستند میتوانند یک ایمیل بدهند یا شماره تلفن و آنجا جوابشان را دریافت کنند !
  یا لااقل آدرس وبسایتشان یا وبلاگشان را بدهند که ما هم از نوشته ها و تفکراتشان آگاه شویم و بتوانیم نظر بدهیم. اینطوری که درست نیست هرکس بیاید و هر چه دلش خواست بگوید و در برود!!!

 6. سلام
  آقای دکتر اخگر به عنوان یکی از اعضای پانل داوری ارائه مقاله بنده در چهارمین کنفرانس مدیریت دانش بودند.
  از این فصل کتاب بسیار استفاده بردم
  لطفا فصول بعدی آن را هم در سایت قرار دهید.
  با تشکر

 7. سلام…خیلی ممنون از سایت مفیدتون
  من به مطالب بیشتری در رابطه با استراتژی دانش نیاز دارم
  فصل دوم کتاب رو میشه برای دانلود روی سایت قرار بدید یا لطفا بگید چجوری باید تهیه اش کنم؟
  و اینکه بسیار ممنون میشم اگه چند تا مقاله ی خوب در رابطه با استراتژی دانش (و نه استراتژی مدیریت دانش) بهم معرفی کنید…
  پیشاپیش از لطفتون سپاسگزارم..

  1. سلام، ممنون از توجه شما، تمام فصول نسخه پیشین کتاب در سایت جعبه ابزار وجود دارد، کافی است روی ابر برچسب در نوار سمت چپ صفحه اول روی کلمه قطب نمای مدیریت دانش که از همه بزرگتر هم هست کلیک کنید، تمام پست های مرتبط با قطب نما را خواهید دید که فصل دوم نیز بین آن ها هست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 17 =