بازگشت هیرکان به طبیعت

فهرست مطالب

دقیقه زمان تقریبی مطالعه

پلنگ ماده ای که همراه برادر خود از زمان تولگی توسط اینوتکس ایران حمایت می شد، در طبیعت رهاسازی شد. نهم مردادماه سال 93 افرادی ناشناس 2 توله پلنگ به ایرانی را در مقابل ‌‌‌اداره محیط‌ زیست کردکوی رها کردند. این دو توله پلنگ که هیرکان (نام پلنگ ماده) و ورکان (نام پلنگ نر) نام گرفتند به اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان گلستان منتقل شدند. از شهریور ماه 1393، اینوتکس ایران به عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی خود به حمایت از این گونه در حال انقراض برخاست تا زمینه بازگشت هیرکان به طبیعت در چند روز پیش فراهم شد.

بازگشت هیرکان به طبیعت - تابلوی اطلاعات دو توله پلنگ بعد از تحویل به محیط زیست
تابلوی اطلاعات دو توله پلنگ بعد از تحویل به محیط زیست

توله پلنگ دوساله با نام هیرکان که توسط اداره کل حفاظ محیط زیست گلستان نگهداری می شد، با حضور معصومه ابتکار در پارک ملی گلستان رهاسازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان، معصومه ابتکار درباره بازگشت هیرکان به طبیعت گفت: در سازمان اصل بر این است که این گونه ها به طبیعت بازگردند ولو اینکه درصد زنده ماندن آن ها کم باشد.

دغدغه های بازگشت هیرکان به طبیعت ؛ ورکان منتظر آزادسازی

از مدت ها قبل که این دو توله پلنگ در گلستان نگهداری می شدند این دغدغه مطرح بود که تیمار آن ها به گونه ای باشد که با انسان سروکاری نداشته باشند و خودشان در محیطی شبیه طبیعت واقعی نگهداری شده، شکار و آب پیدا کنند تا بتوانند زندگی مستقلی در طبیعت داشته باشند. در نگهداری این پلنگ ها طوری برنامه ریزی شده که آن ها قدرت شکار کردن و پیدا کردن طعمه را داشته باشند و قطعا می توانند خود را سریع با محیط سازگار کنند.

در حال حاضر به نظر می رسد پلنگ ماده (هیرکان) بهتر شکار را یاد گرفته و بازگشت هیرکان به طبیعت مثبت ارزیابی شده بنابراین ابتدا پلنگ ماده رهاسازی شده است. با توجه به ارزیابی ها احتمال این وجود دارد که این پلنگ در طبیعت زنده مانده، جفت خود را پیدا کرده و زاد و ولد کند. با این حال حتی اگر این گونه پس از رها سازی زنده نماند این که در چرخه حیات بمیرد از زنده ماندن در باغ وحش بهتر است.

قلاده گذاری پیش از بازگشت هیرکان به طبیعت

پیش از بازگشت هیرکان به طبیعت، این پلنگ قلاده گذاری شده است؛ این امر کمک می کند که حیوان قابل ردیابی شده و رفتارش را مورد بررسی قرار دهیند. این رصد حیوان کمک خواهد کرد که در ماه های اول که بامحیط ناآشنا است کمی از حیوان مراقبت شود.

هیرکان، لحظاتی پس از آزادسازی در طبیعت
هیرکان، لحظاتی پس از آزادسازی در طبیعت

معصومه ابتکار ضمن تقدیر از تلاش های سازمان محیط زیست و حامیان گونه های در حال انقراض با بیان این که پارک ملی گلستان یکی از زیستگاه های خوب پلنگ است، ادامه داد: برای حفاظت از این منطقه برنامه ویژه ای داریم اما آسیب هایی مانند نااگاهی جوامع محلی نیز وجود دارد که متاسفانه صدمات زیادی به پلنگ ها و سایر گونه های جانوری وارد می کند. دامداران و جوامع محلی باید آموزش های لازم را ببینند تا با ارزش گونه هایی مانند پلنگ آشنا شوند.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان همچنین از تدوین برنامه و پایش اطلاعات برگرفته از ماهواره و نیز گیرنده های ‘وی.اچ.اف ‘ به مدت یک ماه خبر داد و گفت: قرار است به مدت یک ماه مستمر هیرکان را مورد پایش جدی قرار دهیم و اگر در این مدت رفتار طبیعی خود را در زیستگاه برای زندگی ادامه داد، با همین روش، پلنگ نر را نیز در زیستگاه مناسب با شرایط مطلوب، رهاسازی کنیم. حسینی تصریح کرد: پس از یک ماه که رهاسازی دوم انجام شد، ماده پلنگ فقط به مدت 400 روز که عمر دستگاه فرستنده آن است ،پایش ماهواره ای می شود و در ادامه پایش ماهواره ای و زمینی را برای پلنگ نر رهاسازی شده ،خواهیم داشت.

منابع تکمیلی: خبرگزاری مهر | سایت آفتاب

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =