استفاده از بصری سازی برای داده های جام جهانی 2014

فهرست مطالب

پیش از این در چندین مطلب در مورد اهمیت و نقش بصری سازی به عنوان نقاله ای برای انتقال بهینه دانش در قالب تصاویر و نمادها صحبت کردیم؛ بصری سازی داده ها علاوه بر انتقال دانش حتی به شکلی به کشف روابط پنهان بر مبنای نیاز فرد مشاهده کننده نیز کمک می کند. نمونه زیر که با شور و هیجانات این روزهای دنیا به دلیل برگزاری جام جهانی فوتبال نیز همراه است به درک بهتر بصری سازی و مزایای آن کمک می کند:

گرگور آیش (Gregor Aisch) از روزنامه نیویورک تایمز، در مطلبی تحت عنوان “باشگاه های فوتبال چه ارتباطاتی با تیم های ملی حاضر در جام جهانی فعلی دارند”، سعی کرده با بصری سازی داده های مرتبط با باشگاه ها، بازیکنان باشگاه ها و ارتباط آن ها با تیم های ملی مختلف، به این پرسش پاسخ جامعی ارائه دهد.

او در مطلب خود می گوید: “هر چهار سال یکبار بهترین تیم های ملی جهان دور هم جمع می شوند، اما این تورنمنت جهانی در واقع ترکیب بازچینی شده ای از همان باشگاه های حرفه ای است که همه سال در حال بازی کردن هستند. سه بازیکن از هر چهار بازیکن جام جهانی در لیگ های اروپایی بازی می کنند و باشگاه های معتبر مانند بارسلونا، بایرن مونیخ و منچستریونایتد، بازیکنانی از چهارگوشه دنیا در اختیار دارند.”

البته از دیدگاه شخصی باید عرض کنم هر چند اسکریپتی که برای بازنمایی و بصری سازی استفاده شده بود کمی کند و آزاردهنده بود و نهایتا به زور استفاده از ف.ی.ل.ت.ر.ش.ک.ن باز شد اما کار جالب و ارزشمندی است، خصوصا وقتی با فیلتر داده های اضافی به نماهایی می رسید که جواب سوالات نپرسیده شما را هم می دهد! در ادامه نمونه هایی از وضعیت های مختلف این بصری سازی ها را به همراه توضیحات قرار داده ام. لازم به ذکر است تمام این نمونه ها تصویر ثابت هستند اما در آدرس اصلی می توانید نمونه های پویای آن را مشاهده کنید. اصل این بصری سازی در آدرس زیر قابل بررسی است.

http://www.nytimes.com/interactive/2014/06/20/sports/worldcup/how-world-cup-players-are-connected.html?_r=1

برای درک بهتر لازم است به راهنمای نمایش زیر نیز دقت کنید:

تصویر اول یک بصری سازی کلی از تیم های باشگاهی جهان نشان می دهد که حداقل دو بازیکن ملی در جام جهانی دارند.

با کلیک روی تصویر، نسخه بزرگتری از آن را مشاهده کنید.

تصویر دوم، ارتباط باشگاه های غیر اروپایی با حداقل یک بازیکن در تیم های ملی حاضر در جام جهانی را نشان می دهد.

تصاویر سوم و چهارم اشتراک بازیکن بین تیم های آرژانتین و برزیل را با محوریت باشگاه های معروف اروپایی نشان می دهد که من روی دو باشگاه برای نمونه متمرکز شده ام.

   BrvsArg2

تصویر پنجم وضعیت گروه F یا همان گرو کشورمان را نمایش می دهد.

جالب است که ما با تیم های هم گروهی تنها یک نقطه اتصال مشترک باشگاهی داریم؛ در  تصویر اول هم واضح است که با تمام تیم های ملی دنیا تنها دو اتصال مشترک باشگاهی داریم! این شاید نشان دهد تجربه بین المللی ما برای رقابت با بقیه بسیار ناچیز است. حتی اگر در نمودار اول دقت کنید می بینید کم تراکم ترین تیم ملی در کل جام جهانی ما هستیم!

اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =